Používáme pouze technické cookies, abychom vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Dnes je sobota, 24. února 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky


Advent se blíží

Advent, doslova „čekání na příchod spasitele“, je pro křesťanské věřící začátkem liturgického roku a současně jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků. Pro mě a mnoho dalších lidí je advent obdobím před nejkrásnějšími svátky roku, vánocemi. Ozdobené a nasvícené vánoční stromy na náměstích, méně či více vkusná vánoční výzdoba ulic, výloh i obchodních domů dotváří předvánoční čas.

Toto období charakterizuje množství kulturních i charitativních akcí. Chrámy i koncertní síně rozezní překrásné melodie s vánoční tématikou, koledy v podání profesionálních i amatérských pěveckých sborů. Koncertními síněmi se stávají i samotná vyzdobená náměstí a z podií pod širým nebem v blízkosti vánočních stromů a betlémů umělci různých žánrů rozdávají radost kolemjdoucím a dotváří tak jedinečnou kouzelnou a neopakovatelnou vánoční atmosféru.

Krásné na tom je, že každé náměstí je jiné, ale přesto všechny jsou si podobné třeba vůní vánočního pečiva, uzenářských pochutin, punče, medoviny a svařeného vína. Myslím, že každý z nás zajde na to své náměstí, kde si vychutnává vánoční atmosféru.

Výhodou vánočních koncertů na náměstích je pro nás pejskaře to, že si kouzla vánoční atmosféry můžeme užívat spolu se svým čtyřnohým kamarádem. Zde naše psiště zpravidla nikomu nevadí a pokud ano, je to jeho problém, vstup na veřejné náměstí vám nikdo zakázat nemůže.

Tato místa bývají oázami klidu ve městech, kde panuje čilý předvánoční ruch, zaplněné obchody lidmi, kteří hledají ten správný dárek pro své blízké, hektická doba vánočního pečení a předvánočního úklidu je bohužel z mého pohledu rubem svátků, na které se těšíme skoro všichni.

Osobně jsem se vždy snažil vybrat si z vánoc to krásné, užít si tu kouzelnou atmosféru a zároveň uniknout předvánočním stresům. Dříve to znamenalo zajistit si včas pobyt na oblíbené roubené podnikové chatě v Jizerkách a to proto, že štědrovečerní menu v podání pečlivé paní vedoucí nemělo chybu a hlavně jsem toho kapra nemusel obalovat sám. Na adventní víkendy jsem jezdil do tehdejší NDR, kde na druhé straně Krušných hor byli vánoční tradice silnější než u nás a výborné klobásky na vánočním trhu v Drážďanech byly příjemným ukončením výletu.

Dnes se mi stejně jako před lety nechce účastnit příprav štědrovečerního menu a navíc vždy toužím uniknout předvánočnímu shonu a tak už pár měsíců předem hledám na internetu místo, kam bych se se svým psem vypravil. Nefalšovanou a nám velmi blízkou, ryzí vánoční atmosféru, většinou se spoustou sněhu, nabízí Rakousko, Bavorsko nebo jižní Tyrolsko. Krásnou vánoční atmosféru, většinou ale bez sněhu, nabízí také Maďarsko.

Jedním z míst, kde si užijete kouzelnou adventní atmosféru, je městečko Ried v Tyrolsku. V hotelu Riederhof budete vítáni nejenom vy ale i váš pes a to bez ohledu na jeho velikost. Budete ohromeni vstřícnosti personálu vůči vašemu psištěti i specialitami místní kuchyně. Vás čtyřnohý přítel s vámi může v hotelu všude včetně jídelny, jsou zde pro vás a vaše psiště připraveny vycházkové trasy po okolí, centrum městečka vzdálené pár minut od hotelu rovněž dýchá vánoční atmosférou. A pokud bude vánoční termín obsazen, nezoufejte, vyberte si jiný adventní týden. Návštěva předvánočního městečka Imst nebo Ischgl rozhodně stojí za to. Pokud byste trpěli pocitem, že nestihnete nakoupit vánoční dárky, využijte k nákupům blízkou bezcelní zónu Samnaun. Zdejší lyžařská střediska zahajují sezónu na přelomu listopadu a prosince. Užijte si předvánoční čas a nechte se rozmazlovat, udělejte si z obyčejného pracovního týdne týden sváteční.