Používáme pouze technické cookies, abychom vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Dnes je sobota, 24. února 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky
Buďme v lesích ohleduplní.

28.4.2020

Jaro je v plném proudu, rozkvetlé, voňavé a stejně krásné jako každý rok, a přesto díky Covid 19 úplně jiné.

Prosluněné parky, louky i lesy lákají k procházce nejenom své věrné příznivce, ale i ty, které byste v lese za jiných okolností nepotkali, zpravidla kráčí po dlažbě měst, bulvárech, promenádách či nábřežích. Určitě mají smysl pro krásu, ale cit pro les jim bohužel chybí.

Tudíž se stává, že v lese i na loukách potkáme psiště nebo celou smečku, kterou páníček nebo páníčkové vypustili, v dobré víře ať se proběhnou, tito lidé si nepřipustí, že jejich psi, pobíhající i stovky metrů od nich, jsou naprosto mimo jejich kontrolu, ani to, že ruší hnízdící ptactvo a plaší či ohrožují lesní zvěř.

Nová generace zajíčků, muflončat, divokých selátek a dalších obyvatel lesa je již na světě, jiní se rodí nebo líhnou, srnčata a kolouši na svět teprve přijdou, těm všem nebývalý ruch v lese a ztráta soukromí nesvědčí, přesněji přímo jim škodí, stejně jako dalším méně viditelným a známým obyvatelům lesa.

Pokud na své procházce najdete v lesní trávě schoulené srnče nebo jiné mládě, nedotýkejte se ho a zamezte vašemu psištěti kontaktu s ním, máma toho malého nebude daleko. Les je chrámem přírody, chovejme se v něm tiše a ohleduplně nejen k těm, které cestou potkáme, ale především k jeho obyvatelům, je to jejich domov a my jsme u nich doma, v lese, jen na návštěvě.

Našli jste zraněné divoké zvíře, které potřebuje lidskou pomoc? Pomohou vám záchranné stanice pro handicapované živočichy.