Dnes je pátek, 21. června 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky

Mapa psům přátelských hotelů

TIPY NA VÝLET NEBO DOVOLENOU SE PSEM - Mapa výletů

Zámek Nebílovy

Státní zámek Nebílovy na Plzeňsku rozhodně nepatří k nejznámějším ani k nejnavštěvovanějším, přestože leží necelé dvě desítky kilometrů od západočeské metropole. Za rok ho navštíví cca 10 000 návštěvníků, a to byl i důvod, proč jsme se psiště a já vydali právě sem.
27.8.2020

Zřícenina Vlčtejn

Louka byla zalita sluncem, modrá obloha rámovala hradní zdi, byl krásný letní prázdninový den a my dva, psiště a já, jsme byli jedinými návštěvníky, snad právě proto jsem se rozhlížel a očima hledal, jestli nezahlédnu stín velkého šedého vlka, podle kterého hrad dostal své jméno. V druhé polovině 13. století byl majitelem hradu rytíř Holen, a právě k jeho osobě se váže hezká pověst.
13.8.2020

Plitvická jezera

Park je jedním z míst, kam se rád vracím, pro mě je fascinující, kouzelný i tajemný zároveň, navíc půvabný každém ročním období. Nejkrásnější je brzy ráno nebo v podvečer, kdy ho opustí davy turistů a vy slyšíte šumění vody, křik ptačích obyvatel, dunění vodopádů nebo ticho, podle toho, v které části parku, případně v kterém ročním období se nacházíte...
5.7.2020

Konopišťský zámecký park

Zámek Konopiště lze obejít po pěšinkách v bezprostřední blízkosti, dovnitř zámku se psem nesmíme, ale i pohled zvenčí je úchvatný. Zámek obklopuje půvabný. upravený, 340ha velký park s množstvím cestiček pro příjemné procházky.
3.3.2020

Jistebnickou vrchovinou

Zdejší půvabná kulturní krajina s množstvím luk, remízků a potoků i malých vodních ploch vás okouzlí. Lesy ukrývají tajuplná zákoutí, suťová pole i romantická skaliska, tomu nejznámějšímu se říká Čertovo břemeno a pásmu kopců místní neřeknou jinak než Čertova Hrbatina.
4.2.2020

Kde žil Jakub Jan Ryba

Poprvé zazněla Rybova Česká mše vánoční v roce 1796 v barokním kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále, ve středních Čechách, kde v letech 1788-1815 působil Jakub Jan Ryba jako starorožmitálský regenschori, byla zpívána česky a on sám ji nepřikládal velký význam, pro něho byla jednou z více než tisíce skladeb s českým textem, které napsal.
16.12.2019

Lom Velká Amerika

Lom Velká Amerika vstoupil do širokého povědomí veřejnosti nejprve jako romantická kulisa řady českých i zahraničních filmů, natáčel se tady Limonádový Joe, Malá mořská víla, Cesta na severozápad a mnohé další. Až později se stal, i proti vůli správy lomů, vyhledávaným turistickým cílem.
4.11.2019

U zrodu vídeňského řízku stál maršál Radecký

Už vás někdy napadlo, odkud se v našem jídelníčku smažený řízek vzal? Pokud usoudíte, že má něco společného s vídeňským řízkem, jste na správné stopě, ale možná nevíte, že na vzniku tohoto pokrmu má zásluhu český rodák, a ne ledajaký.
14.10.2019

Procházky v okolí Slapské přehrady

Svoji návštěvu přehrady začínám v obci Třebenice na parkovišti a odtud se vždy vydám se svým čtyřnohým kamarádem na příjemnou vycházku dolů k řece, nejprve po chodníku a později po mnoha schodech dolů, ke zmíněné soše Jana Nepomuckého a k Ferdinandovu sloupu. Od vody je vidět přehradní hráz v plné kráse, nelze ji upřít mohutnost a subtilnost zároveň, ale i jistou dávku elegance.
1.10.2019

Skoro zapomenutá stezka vltavským kaňonem má své nejlepší roky za sebou

Romantické údolí řeky Vltavy na jih od hlavního města okouzlilo mnoho generací výletníků, není proto divu, že právě zde byla v roce 1889 vyznačena první turistická cesta v českých zemích.
6.9.2019

Rusalčino jezírko

Nevelké jezírko obklopené staletými velikány nám poskytlo úžasnou podívanou. Sluneční paprsky rozehrály na vodní hladině hru plnou světel a stínů. Jiskřivé vlnky pohupovaly s listy leknínů a žabince. Tichou hladinu jezírka brázdila rodinka divokých kachen a nad vodou se vznášelo několik vážek, jejich zelené zbarvení připomínalo podmanivou krásu smaragdů.
20.8.2019

Piknik v zámeckém parku Grafenegg

V Dolním Rakousku jsme narazili na úžasný zámek s krásným parkem jménem Grafenegg a mě upoutal slogan, který zval k návštěvě 33 ha velkého zámeckého areálu „Téměř jako v pohádce, jen je všechno pravé“ Musím říci, že ten slogan je pravdivý.
4.8.2019

Rakouský Piber je domovem krásných koní

Dnešní domov rakouských lipicánů je od roku 1920 ve Štýrsku na okraji vesničky Piber, v hřebčínu pár desítek metrů od zdejšího zámku. Celý areál hřebčína má cca 500 hektarů pastvin a luk, najdete v něm infocentrum, prostor pro představení španělské jezdecké školy, vlastní hřebčín, muzeum s artefakty spojené s chovem lipicánů, několik historických saní a kočárů, do kterých se koně zapřahali, včetně postrojů.
16.7.2019

Lockenhaus je jediný skutečně rytířský hrad v Rakousku

Před maďarsko-rakouskou hranicí začíná půvabná kopcovitá krajina, u nás málo známých, většinou zalesněných a nepříliš vysokých Günserských hor (600 – 900 m. n. m.), pohoří je oázou klidu středního Burgenlandu.
1.7.2019

Psí pláže na Balatonu

Loni počátkem léta jsem na maďarském kynologickém webu zaznamenal informaci, která mě potěšila. Balaton má konečně dvě psí pláže, rozplývali se tamní milovníci psů. No vida, řekl jsem si, že by i maďarské „moře“ konečně šlo s dobou, to je fajn, tak se tam podíváme.
8.6.2019

Sudoměř - místo slavné bitvy a dnes malebné místo, jako stvořené na vycházku

V pomyslném trojúhelníku, mezi městy Strakonicemi, Pískem a Putimí, najdete vesnici Sudoměř a kousek od ní místo, na kterém proběhla jedna z prvních známějších bitev příznivců učení Mistra Jana Husa, upáleného katolickým klérem dne 6. 7. 1415 v Kostnici.
17.5.2019

Hrad Riegersburg - impozantní pevnost v jihovýchodním Štýrsku

Nepřehlédnutelnou dominantou v kopcovité krajině jihovýchodního Štýrska, na pomezí dnešního Rakouska, Maďarska a Slovinska, asi dvacet km od současných státních hranic, se vypíná na vysoké skále jeden z největších hradů Rakouska, Riegersburg.
17.5.2019

Zřícenina Vrškamýk – kdysi významný královský hrad

Kamýk nad Vltavou vstoupil do širokého povědomí jako městečko, v jehož blízkosti je postavena jedna z přehradních nádrží, mnohými lidmi obdivované, jinými proklínané, Vltavské kaskády.
5.5.2019

Procházka brdskými lesy ke zřícenině Valdek

Romantická zřícenina hradu Valdek patří ke klenotům Brdské vrchoviny. Na dlouhá desetiletí ukrytá ve vojenském újezdu se takřka vytratila z širokého povědomí.
23.4.2019

Výlet na Křivoklát

Když povinnosti dovolí, vydáme se ven z města, někdy se to povede i ve všední dny, jindy o víkendu. Zpravidla si na jaře vybírám k výletům ty cíle, kam se chci podívat a doufám, že mimo sezonu tam bude méně návštěvníků a tudíž větší klid a pohoda. Jedním z takových míst je i hrad Křivoklát. I tak mě překvapilo, jak velké množství výletníků na jaře tento hrad navštěvuje.
2.4.2019

Maková hora - půvabné místo nedaleko Orlické přehrady

O Makové hoře, poutním místu vzdáleném asi 15 km od Příbrami se říká, že se zde dotýká nebe země. Může být, třeba když půvabnou krajinu středního Povltaví pokryje sníh a šedivá obloha splyne se sněhovou pokrývkou, případně když cáry nízkých mraků zahalí nevelký, ale velmi půvabný barokní chrám na vrcholu hory.
19.3.2019

Procházka s úchvatnou vyhlídkou na Karlštejn

Na tenhle výlet se můžete vydat z Prahy i vlakem, odveze vás i vašeho čtyřnohého kamaráda za pár desítek minut údolím řeky Berounky, do půvabné krajiny se statusem CHKO Český kras.
24.2.2019

Procházka bájným Vyšehradem

Tak trochu stranou, a na okraji zájmu Pražanů i návštěvníků hlavního města, si žije svůj poklidný a nerušený sen pražská pevnost zvaná Vyšehrad. Dodnes tajemné a mystikou zahalené místo, vysoké cihlové zdi pevnosti oddělují pulzující velkoměsto pod jeho hradbami od oázy ticha za nimi.
11.2.2019

Středočeské Brdy nabízí trasy od krátkých vycházek po dlouhé tůry.

Bývalý vojenský újezd Brdy, dnes CHKO, jsem si oblíbil já i můj pes. Stal se častým cílem našich víkendových výletů i jednodenních vycházek. Dá se říci, že z Prahy za necelou hodinku pohodové jízdy po D4 a k tomu dalších několik km přes město Příbram nás přivede do úžasné oázy brdských lesů.
28.1.2019

Mariazell není jen poutní městečko

Mariazell, kouzelné rakouské městečko, nacházející se poblíž hranic spolkových zemí Štýrska a Dolních Rakous, mě upoutalo při mém návratu z cesty po této spolkové zemi. To, že je to jedno z nejvýznamnějších míst mariánského kultu Evropy jsem věděl, ale že je to až magické a krásné místo, jsem netušil.
17.12.2018

Zastavení v městečku Pöggstall

Zaparkovali jsme v samém centru městečka proti poštovnímu úřadu a vydali se k zámku, je to jen asi padesát metrů. Ale trvalo nám to desítky minut. Psiště se rozhodlo, že podrobně prozkoumá všechny pesemesky a já mu nechtěl kazit radost. Ani já jsem nepřišel zkrátka, kochal jsem se pohledem na krásně opravený vodní hrad, založený ve 13. stol, jež posledních 300 let, přesněji do roku 1919, patřil Habsburkům.
06.12.2018

Putování údolím Wachau

Dole pod kopcem ležel cíl naší cesty, svými víny proslavené a opěvované dolnorakouské údolí Wachau, které bylo v roce 2000 zapsané do prestižního seznamu nemovitých památek UNESCO, a wachauská pěší stezka, dlouhá 180 km, spojující to nejzajímavější, co v údolí je.
11.11.2018

Výlet na dolnorakouský zámek Artstetten

Řekli jsme si, že se tentokrát necháme hýčkat v Rakousku, půvabnou, mírně zvlněnou krajinou, zapsanou do nemovitého seznamu památek UNESCO, údolím Wachau, tyrkysovým Dunajem, proslulým vínem i místními specialitami.
30.9.2018

Řecko trochu jinak.

Město Kastoria je dodnes takřka neznámým klenotem Řecka, proslulo byzantskou, osmanskou i domácí řeckou architekturou. Sami Řekové ho považují za jedno z nejkrásnějších měst své země. Jeho výhodou je, že není zavaleno turisty a vám se naskytne možnost poznávat Řecko v jeho nezkreslené podobě.
22.8.2018

Dunaj, Gabčíkovo a slovenská Amazonie

Zdejší vodní nádrž je celá vybudovaná na slovenském území ve výšce 131 m. n. m. na ploše 46 km2. Dokáže zadržet obrovské množství vody, přispěla k lepší splavnosti celé řeky. Její zdymadla jsou postavena tak, aby zde mohli projíždět lodě říčně námořního typu a panuje tu vcelku velký provoz. Můžete se například vydat na jednodenní výlet do Vídně některou z lodí na pravidelné lince Bratislava - Vídeň i se svým psem, ten na plavbu musí mít náhubek a platný petpas.
28.7.2018

Merano – středomořská atmosféra pod vrcholky ledovců

Jednou z možností, jak poznat krásu celého údolí, je meranská okružní cesta Meraner Waalrunde. Tahle cesta, stejně jako ostatní cesty zvané Waalwege, jsou skvělé na procházky se čtyřnohým kamarádem.
3.7.2018

Hortobágy – nekonečná maďarská step

Jedním z nejzajímavějších a nejatraktivnějších národních parků Maďarska je národní park Hortobágy. Součást krajiny východního Maďarska, které je Evropě známé pod názvem pusta. Kraj věčného vánku, vahadlových studní, nedozírných stepí a pastvin.
20.5.2018

Zlaté údolí Alp - tak nazývají Raurisental Rakušané.

Po několika stovkách metrů lesem se před vámi otevře dech beroucí panorama závěrečného kotle údolí, ohraničeného třítisícovými vrcholy Hoher Sonnblicku 3106 m.n.n. s meterologickou stanicí, Altecku 2942 m.n.m. a dalšími. Skalní stěny, sněžná a suťová pole, množství neskutečných vodopádů vás ohromí.
20.4.2018

Dubrovník. Město, které se neokouká

Jaro je ideální čas na cesty za poznáním, v tomto období si vybírám pro své cesty ty destinace, které stojí za návštěvu, ale v letních měsících jsou beznadějně přecpané turisty, a tudíž pro mě a mého psa nezajímavé. Jedním z takových míst je chorvatský Dubrovník, perla Jadranu, a jedno z nejkrásnějších měst středomoří.
6.4.2018

Mikulov - město s nádechem Toskánska

Procházka starým městem, zámeckými zahradami a terasami je příjemná ve dne i ve večerních hodinách. Krásně nasvícený zámek i francouzská zahrada nepostrádá romantické kouzlo.
14.3.2018

Za tajemnými příběhy březnického zámku

Dnešní podobu z části získal v době, kdy byl v držení rodu Malevců, kteří tvrz přestavěli a mohutně opevnili. Traduje se, že autorem těchto opevňovacích prací byl královský stavitel Benedikt Rejt z Pístova. Zásadní přestavbu dokončili Lokšanští a Jeníškové. Část pozdně gotického opevnění se dochovala dodnes a především od řeky působí romantickým dojmem. Jeden takový, z dnešního pohledu romantický, příběh se zde psal.
23.1.2018

Hotel Grimming – ráj pro majitele psů

Zimní, zasněžené a bílé Alpy mám spojené s maličkými městečky, útulnými hotely se skvělou gastronomií a především s úžasným lyžováním, které je dnes pro alpská střediska samozřejmostí. Příjemným objevem pro vás může být návštěva 30 km dlouhého Rauriského údolí, jež se nachází v srdci Národního parku Vysoké Taury.
23.1.2018

Na hoře Kozákov vám procházku se psem možná obohatí nález polodrahokamu.

Polodrahokamy však můžete v této oblasti nalézt na i na řadě dalších míst. Najít takový kámen může být životním zážitkem, podzim je na jejich hledání vcelku dobrý čas, pole jsou zoraná a kameny po deštích umyté. Lépe se rozpozná, zda se jedná o obyčejný kámen nebo vzácný úlovek. Při brouzdání po polích, kde se vzácné kameny nachází, vám ani nepřijde, že vaše boty, kalhoty i váš pes jsou obaleny ornicí, vidina nálezu je vzrušující.
11.11.2017

Lázně Bad Gastein vám přiblíží atmosféru období "Belle Époque"

Gasteinské údolí patří nepochybně k nejznámějším, nejkrásnějším a celoročně nejnavštěvovanějším místům rakouského národního parku Vysoké Taury. Rakušané o něm říkají, že je vrcholem rozmanitosti.
10.9.2017

Národními parky k Jadranu

Při svých cestách vyhledávám méně frekventované cesty i méně vytížené hraniční přechody. To, že je cesta delší, mi nevadí. Nespěchat, odpočinout si a něco zajímavého cestou vidět, to je můj cíl.
23.7.2017

Slovinské jezero Bled

Pohádkově krásná perla Slovinska, opředená mýty a pověstmi, je nejnavštěvovanějším místem této alpské země. Vzniklo před čtrnácti tisíci lety, táním Bohinského ledovce. Jezero nemá žádný vlastní přítok a je napájeno mohutnými termálními prameny vyvěrajícími z jeho dna. To zařadilo Bled mezi nejteplejší alpská jezera. Teplota vody v letních měsících je 26°C a koupání je v něm příjemné i na podzim.
2.7.2017

Bačinská jezera - opomíjený skvost jižní Dalmácie

Bačinská jezera jsou v porovnání s ostatními výletními cíli minimálně navštěvovaným a neprávem opomíjeným klenotem jižní Dalmácie. Leží při jadranské magistrále cca 8 km na jih od Gradacu, směr Dubrovník.
18.6.2017

Příjemné klima ostrova Korčula

Ostrov je díky svému příjemnému klimatu vyhledáván v sezoně i mimo sezonu, osobně volím tu druhou možnost. Korčula je dražší destinací a mimosezonní slevy na ubytování jsou příjemné, snáze se ubytujete se svým psem i v menších zdejších letoviscích.
4.6.2017

Studánky na Křemešníku

Pro většinu lidí je Křemešník šiškou salámu. Pro turisty, výletníky a pejskaře je příjemným, dobře dostupným vycházkovým cílem, s bezproblémovým parkováním. Místem příjemné odpolední či dopolední vycházky nebo víkendového výletu. Věřícím je znám jako významné poutní místo. Křemešník je jeden z malebných zalesněných kopců českomoravské vrchoviny, který stojí za návštěvu.
13.5.2017

Procházka k tajemnému hrádku Karla IV.

K takřka zapomenutým, leč památkově chráněným klenotům naší země, patří dnes zřícenina královského hradu nesoucí jméno Karlův Hrádek nebo též Karlshaus. Nachází se asi dva kilometry od vsi Purkarce, v jižních Čechách na ostrohu nad soutokem řeky Vltavy a jednoho z potoků. Po červené značce dojdete z Purkarce krásnou přírodou k zříceninám tohoto loveckého hrádku.
21.4.2017

Soutok Vltavy s Otavou - místo s romantickou atmosférou

Malebný ostroh, táhnoucí se dnes takřka do středu Orlického jezera, zdobí torzo jednoho z nejkrásnějších a v minulosti nejdůležitějších hradů českého království, hradu Zvíkova.
11.4.2017

Pražský Petřín je zelenou oázou uprostřed velkoměsta.

Je protkán pavučinou parkových cest, která zpřístupňuje jeho jednotlivé zahrady, sady a park jako celek. Je jen na nás, z jaké strany ho navštívíme, možností je několik, ale z pohledu návštěvníka, který nemá vrch v pěším dosahu a jehož kroky jsou následovány čtyřnohým kamarádem, je lepší začít prohlídku od Strahovského stadionu, kde se dá najít místo k zaparkování.
16.3.2017

Na Pálavě začíná jaro dřív

Pro většinu lidí z Čech je dálnice z Brna na Bratislavu nebo z Brna do Vídně spojena s cestou za poznáním či dovolenou na jihu Evropy. Chcete-li si užít víkendový, lehce opojný pocit středomořské a přitom domácí atmosféry, pak nemusíte jezdit tak daleko. Postačí vám k tomu navštívit nejzápadnější výběžek panonské nížiny, nejteplejší a zároveň nejsušší území v naší zemi, chráněnou krajinnou oblast Pálava.
2.3.2017

Krajinou snů a pohádek - Adršpašsko-teplické skály

I dnes ve skalách, v okolí Krakonošova zubu, můžete nalézt „drahokamy“ o které hrál princ Jaromír s princeznou Milenou v jejím skalním paláci. Drahokamy, které muže z pohádky Třetí princ vehnaly do skal. Můžete se projít zasněženými skalními stezkami a když přivřete oči, uslyšíte tlukot srdce prince Jaromíra i prince Jindřicha. Štěkot jejich psů i dusot jejich koní.
16.2.2017

Zimní Brdy – příjemné místo na běžky i vycházky

Rozsáhlé pásmo lesů a kopců dosahujících bezmála 900 metrů nadmořské výšky. Má všechny předpoklady stát se v zimě rájem běžkařů. Sněhu zde bývá na běžky dostatek a v těchto dnech jsou zde přímo ideální sněhové podmínky.
3.2.2017

Plešivec, klenot brdské vrchoviny.

Jedním z nejkrásnějších, ale také nejtajemnějších míst brdské vrchoviny je hora Plešivec. Leží stranou od pásma hřebenů táhnoucích se od Prahy i od střední části brdské vrchoviny, od níž je oddělena říčkou Litavkou. Přesto, že zdaleka nepatří k nejvyšším vrcholům a dosahuje pouze 654 m. n. m., je dominantou kraje.
17.1.2017

Říp – hora bájného praotce Čecha.

Nejkrásnější svátky v roce jsou minulostí, do konce roku zbývá pár desítek hodin a řada z nás si říká, jak ten starý rok elegantně ukončit nebo začít ten nový. My pejskaři máme jasno, rok začíná i končí vycházkou, stejně jako každý jiný den. Ale na přelomu roku může skončit nebo začít i příjemnou až symbolickou vycházkou na jedno z mystických míst Čech.
30.12.2016

Kam na svátek Mikuláše? Třeba na procházku Peklem.

Zcela určitě jste ve svém životě zaslechli větu „je to cesta do pekla“ a zpravidla tím není myšleno nic dobrého nebo příjemného. Tohle rčení na Náchodsku neplatí doslova. Peklo se tu říká krásnému hlubokému údolí řeky Metuje, které se dochovalo v přirozené podobě a je takřka po celé délce z Náchoda do Nového Města nad Metují chráněno statusem národní přírodní rezervace.
28.11.2016

Ještěd - hora se světově unikátní stavbou na svém vrcholu

Z jeho vrcholu, ležícího nad hranicí lesa, lze za dobré viditelnosti přehlédnout polovinu Čech. Pokud víte, kde hledat, můžete spatřit věže katedrály sv. Víta na Pražském hradě, za nimi Brdské Hřebeny, na západě Krušné hory, na východě Orlické hory a Krkonoše, pod vámi je Liberec a za ním Jizerky.
17.10.2016

Zadar – město s bohatou historií v sousedství národního parku Paklenica

Nebývá často, aby se tak krásné podzimní teplé a prosluněné dny udržely tak dlouho v našich krajích, a dělaly radost všem, kteří mají rádi podzimní slunce. Zpravidla tu bývá touto dobou podstatně chladněji. Stává se tak, že ti co milují podzimní slunce a mají tu možnost, odjíždí z podzimního chladu za sluníčkem a teplem na jih k moři. Severní Jadran a Istrie se přece jen s nástupem podzimu ochlazuje rychleji a tak naším cílem může být třeba jižněji položené, co do velikosti šesté, chorvatské město Zadar.
30.9.2016

Když cesta je cíl - přes slovinské Alpy k Jadranu

S koncem prázdnin řídnou davy turistů na mořských plážích, voda je příjemně prohřátá, cestu k historickým, kulturním či přírodním památkám najde jen pár turistických nadšenců, ztichlé vysokohorské stezky zdolávají ti, kteří vědí, že za podzimního slunce si mohou vychutnat ty nejlepší výhledy a ulovit do svých sbírek ty nejkrásnější záběry horské přírody.
9.9.2016

Rovinj - skvělá volba pro romantiky

Rovinj leží na krásném pobřeží západní Istrie. Někdy se jí říká modrá perla severního Jadranu, snad proto, že je z velké části obklopena mořem, ve společnosti dvou desítek půvabných, větších či menších ostrůvků.
19.8.2016

Vychutnejte si krásy Istrie

Istrie je pro nás, které na životní pouti provází čtyřnohý kamarád, zajímavou destinací. Příjemné klimatické podmínky severního Jadranu jsou pro naše psiště ideální především v jarních a podzimních měsících. I letní průměrné teploty jsou, oproti ostatním oblastem Jadranu, nižší a méně zatěžující organismus náš i našeho psa.
30.7.2016

Slovinsko - málo známá země

Tak trochu jiná země bylo pro mě Slovinsko. V polovině osmdesátých let jsem při cestě na jih k moři vyměnil „pohodlí" autobusu za cestu autem a cílem se stala cesta samotná. Odměřený, až nepříjemný pohled rakouských celníků listujících mým pasem, připomínal výraz naštvaného rotvajlera, kterému jste zrovna nepadli do oka. Ten pohled silně kontrastoval s přístupem celní a pohraniční stráže tehdejší Jugoslávie, v průsmyku Kamnišských Alp 1600 m.n.m., na silnici vedoucí z rakouského městečka Bad Vellach do Zgornje Jezersko.
22.6.2016

Za uherským salámem

Maďarsko můžete i ochutnat. Neodvážím se odhadnout, která maďarská specialita je v Evropě známější, jestli uherský salám, čabajská klobása nebo tokajské víno. Ten pravý uherský salám pochází z maďarského města Szeged, ležícího cca 160 km jihozápadně od Budapešti. Po změnách hranic po prvé světové válce se stal takřka pohraničním městem, jen několik kilometrů od srbské a poblíž rumunské hranice. To pro orientaci, kdybyste se za králem salámů rozhodli vydat rovinatou krajinou pastevců maďarského dlouhorohého skotu, buvolů, ovci, koz, koní i prasátek mangalica.
9.6.2016

Pohoří Hochschwab

Máte-li rádi vápencová pohoří, jste alespoň průměrně zdatný turista a tudíž vaše psiště není gaučák, ale zvyklé chodit s vámi i na dlouhé túry, může být pohoří Hochschwab tou správnou volbou pro několikadenní či týdenní pobyt v oblasti východních Alp.
21.5.2016

Národní park Harz

patří u nás k méně známým výletním destinacím Německa. Dochovala se tu neporušená pásma lesů, bažin a mokřadů, snad i z toho důvodu, že tudy procházela pečlivě střežená hranice mezi bývalou NDR a jejím západním sousedem. Dnes se můžete těšit pohledem na nejvyšší horu pohoří Brocken, pokud vám to dovolí často přítomná mlha. Na vrchol nemusíte pěšky, odveze vás tam parní lokomotiva po úzkorozchodné trati, vybudované před více než sto lety. Unikátní technická památka železnice je zajímavá i tím, že přes poměrně prudké stoupání není horská dráha ozubnicová. Úzkorozchodné tratě se mohou stát vašim dopravním prostředkem po celém pohoří Harz.
19.4.2016

Berlínská jezera

Berlín v minulosti byl, je a se vší pravděpodobností i nadále bude jednou z hlavních křižovatek Evropy. Svým návštěvníkům má co nabídnout. Historie a přítomnost se zde prolíná na každém kroku.
21.3.2016

Navštivte starobylé přístavní město Terst

Milujete Jadranské moře? Jarní teplé či měkké podzimní slunce? Průzračnou pláž, kterou si v létě můžete užívat spolu se svým psem bez strachu, že z ní budete vykázáni? Potrpíte si na skutečně výjimečné, exkluzivní a přitom klidné ubytování za rozumnou cenu, kde jste váženým hostem nejenom vy ale i váš psí kamarád? Procházíte se rádi po krásném nábřeží a zámeckými zahradami? Líbí se Vám architektura konce 19. století? Novorenesanční paláce připomínající zlatá léta rakousko-uherské monarchie? Chcete při procházkách krásným městem ochutnávat v kavárnách různé druhy vynikající kávy z místních proslulých pražíren? A co víc, báječně si odpočinout? Pak navštivte Terst, přístavní město severního Jadranu, jedno z nejkrásnějších a nejbohatších měst Itálie.
14.3.2016

Pielach - údolí dřínů

Patříte-li mezi ty, které potěší první kvítky jara, nechte se zlákat na výlet do dolnorakouského údolí Pielach. Zdejší porosty dřínu jsou opravdovou raritou, roste tu na 40.000 keřů a daří se mu tady opravdu dobře, svou přítomností vtiskl údolí jedinečný a neopakovatelný ráz. Koncem února zde na keřích rozkvétají statisíce žlutých kvítků.
1.3.2016

Nově otevřená CHKO Brdy

Pro nás milovníky přírody a turisty se otevírají nové možnosti, kde v klidu a bez starostí můžeme strávit se svým čtyřnohým kamarádem dovolenou či víkend. Procházky ve zdejších lesích, horských loukách nebo vřesovištích, kolem překrásných rybníků a vodních nádržích i mokřadech jsou opravdovým zážitkem a léčivým balzámem na duši, který si nenechte ujít.
21.2.2016

Za daňky do Blatné

Víkendové vstávání je naší slabší stránkou. O co já bych si déle pospal, o to dříve by můj psí kamarád vyrazil na procházku. Je těžké se dohodnout a zpravidla vyhraje on… Aby dodal patřičnou váhu své žádosti o procházku, přinese vodítko a snaží se mě vystrnadit z postele. No jo, vždyť už jdu.
17.2.2014