Používáme pouze technické cookies, abychom vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Dnes je úterý, 5. prosince 2023.

Při procházkách, pokud je to možné, se vyhněte nasoleným chodníkům. Po vycházce opláchněte případnou sůl z tlapek studenou vodou a namažte je krémem na tlapky.

Se psem na hrady a zámky

Přístup jednotlivých kastelánů k psím návštěvníkům je různý, většinou se tito fandové historie snaží sladit striktní zákaz vstupu psů do památkových objektů s realitou všedního dne, kdy psi sdílejí život s páníčkem a doprovází ho na každém kroku. Jsou vychovaní a opečovávaní. Zvládají společenské chování i pohyb po červených kobercích čtyřhvězdičkových hotelů.

Tudíž své brány pro psí návštěvníky otevřela řada hradních a zámeckých parků, jinde je tolerován vstup psů na nádvoří. Na prohlídku ale málokde mohou větší psi, častější je možnost vzít malého psa v tašce nebo v náručí.

V několika málo hradech a zámcích můžete i se svým psem přespat a okusit, jak se žilo hradním a zámeckým pánům:

Zámek Žďár nad Sázavou nabízí ubytování ve věži barokního zámku.
Hrad Vildstejn nabízí k přenocování pokoje se samostatným vstupem v domku, na nádvoří areálu hradu.

Velkou část hradů a zámků v ČR spravuje Státní památkový ústav a ten vstup psům do expozic hradů a zámků striktně zakazuje.

Přesto, že psi k hradům a zámkům vždy patřili, jak dokládá řada obrazů, z nichž dodnes psí oči shlíží na návštěvníky. V komnatách dam a dětí se to hemžilo společenskými psíky, v jiné části hradu či zámku bývala smečka loveckých psů a pán celého sídla míval smečku psů pro svou ochranu, která s ním nezřídka sdílela lože.

Konkrétní informace o možnosti navštívit hrad v doprovodu svého psa najdete na naší mapě
Otevřít mapu v novém okně