Používáme pouze technické cookies, abychom vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Dnes je sobota, 24. února 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky


Jaký antiparazitní prostředek vybrat?

31.3.2017

Jaro, slunce a nebývale vysoké teploty posledních dnů jsou příjemné, mnohde přímo letní, bohužel se stoupajícími teplotami a poměrně vysokou vlhkostí stoupá i aktivita klíšťat. Také jejich množství rok od roku stoupá. Závažná onemocnění, která přenáší, mohou ohrozit na životě nejenom našeho čtyřnohého kamaráda, ale i nás a zanedbání prevence může vést k těžkým zdravotním problémům.

Je nejvyšší čas postarat se o ochranu svého čtyřnohého kamaráda. Jaký prostředek ale vybrat?

Asi nejvíce používaný je antiparazitní obojek a u krátkosrstých plemen je i praktický. Aby antiparazitní obojek dobře fungoval, musí se dotýkat kůže psa. Majitelé dlouhosrstých psů se ale v tomto případě musí potýkat se zacuchanými chlupy na krku, a raději sáhnou po přípravku v pipetě, někdy označované jako spot-on.

Některé přípravky působí v okamžiku, kdy se parazit jako klíště nebo blecha zakousnou. Jiné, například obojek Foresto nebo pipeta Advantix obsahují látky, které dokáží klíště zničit dříve, než se zakousne. Klíště, které leze po takto ošetřeném psu, má pocit, jako by lezlo po rozpáleném povrchu, brzy ze psa odpadne a záhy hyne následkem styku s látkou obsaženou v obojku nebo v pipetě. Pipeta Advantix poskytuje ještě navíc ochranu i proti komárům a bodavým mouchám, což může být velmi užitečné, jedeme-li s psím kamarádem na jih k moři. V jižních částech Evropy může bodavý hmyz přenést na vašeho psa choroby jako dirofilariózu (srdeční červivost) nebo leishmaniózu.

Většina obojků i pipet je uváděna jako voděodolná, ovšem dlouhé nebo časté koupání snižuje dobu jejich účinnosti. Co tedy použít v létě, máme-li psa milujícího koupání? Nově se na trhu objevila antiparazitní tableta Bravecto, klíšťata sice zabíjí až v okamžiku, kdy se do psa zakousnou, ale její účinek se nesnižuje, když je pes často ve vodě. Krátkodobou ochranu psa v řádu desítek hodin může poskytnout i šampon obsahující účinnou látku. Další možností krátkodobé ochrany je antiparazitní sprej, kterým po koupání psa nastříkáte.

Máte-li v domácnosti kromě psího i miláčka kočičího, pozor při výběru antiparazitních obojků. Některé obojky obsahují látky nebezpečné pro kočky.

Někteří majitelé ve snaze o zvýšení účinnosti kombinují obojky s pipetami. Tím mohou ohrozit zdraví svého psa stejně jako vyšší dávkou antiparazitika, pečlivě vybírejte takový, který odpovídá váze psa.