Používáme pouze technické cookies, abychom vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Dnes je úterý, 5. prosince 2023.

Při procházkách, pokud je to možné, se vyhněte nasoleným chodníkům. Po vycházce opláchněte případnou sůl z tlapek studenou vodou a namažte je krémem na tlapky.


Chraňte svého psa i sebe před klíšťaty.

Na jaře nás zvyšující se teploty lákají na procházky do městských parků, prosluněných zahrad, do přírody. Zpravidla nás ani nenapadne, že v trávě na nás a našeho psa může čekat zákeřný nepřítel klíště, i když je teprve březen či duben.

Nejlepší ochranou je prevence, pro nás páníčky je vhodná dlouhodobá ochrana očkováním proti encefalitidě. Pro našeho psího kamaráda je dobré vybrat ochranu po konzultaci s veterinářem podle stáří psa, zdravotního stavu a dalších aspektů, např. žijeme-li ve městě nebo na vesnici, jak často chodíme do přírody atd.

Na procházku volte vhodný oděv, i v létě dlouhé kalhoty a uzavřené boty. Je dobré použít sprej proti klíštatům a i když budete souhlasit se svým psem, že ani jeho ani váš sprej zrovna nevoní, buďte si jistí, že nebude vonět ani klíšťatům a domů jich přinesete minimum.

Účinné složky ve spreji, které klíšťatům nevoní, odradí valnou většinu klíšťat od pobytu v kožichu vašeho psa. Látka, která se uvolňuje do kůže z antiparazitních obojků nebo spot-on přípravků, zabíjí obvykle klíště až poté, co se zakousne.

Po procházce v rizikové oblasti psa vyčesejte a zkontrolujte. Najdete-li klíště, co nejrychleji ho vytáhněte. Odstranění klíštěte do 24 až 48 hodin po jeho přisátí výrazně snižuje riziko přenosu borelií na hostitele.

Klíště je, jak se v posledním desetiletí ukázalo, velice nebezpečný parazit, který přenáší celou řadu nemocí nebezpečných pro lidi i naše psí kamarády. Málo se však ví, že tento parazit je velice přizpůsobivý. V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století bylo u nás klíště rozšířeno převážně v okolí velkých řek nebo v listnatých lesích v nížinách.

V následujících letech docházelo k masivní migraci tohoto parazita do dalších a dalších lokalit bez ohledu na skladbu porostu. Zabydlel se v jehličnatých lesích i ve vyšších nadmořských výškách. Byl zjištěn i na hřebenech Krkonoš. Obecně lze říci, že klíště je v současné době rozšířeno na celém území republiky.

Klíště kromě toho, že rozšířilo svoje teritorium plošně, přizpůsobilo se i teplotním podmínkám. Nyní je aktivní již při teplotách kolem 5 stupňů nad nulou, zvláště na místech přímého dopadu slunečních paprsků s vlastním mikroklimatem, např. na prosluněných jižních svazích, v závětří, kde je teplota o několik stupnů vyšší než v okolí. Klíšťata mají ráda vodu a vlhko, ale dokáží žít také v prostředí suchém, ve společenství teplomilných rostlin na vápencovém podloží.

Předpověď aktivity klíšťat

PSÍ BLOG - Jaký antiparazitní prostředek vybrat?