Používáme pouze technické cookies, abychom vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Dnes je úterý, 5. prosince 2023.

Při procházkách, pokud je to možné, se vyhněte nasoleným chodníkům. Po vycházce opláchněte případnou sůl z tlapek studenou vodou a namažte je krémem na tlapky.

Se psem na lodi

Léto, voda a slunce patří neodmyslitelně k sobě. K vodě se pojí lodě a vás doprovází pes. Naskýtá se otázka, je možné výše uvedené skloubit? Jde to, záleží na každém z nás, čemu dá přednost, co má nejraději a také na finančních možnostech.

K příjemným zážitkům letních dnů u nás v České republice patří rozšíření dopravy o sezonní lodní linky různých paroplavebních společností, většinou soukromých přepravců. Svou činností zpestřují a obohacují dopravní možnosti na přehradních nádržích, plavebních kanálech i v úsecích splavných řek, v oblastech vyhledávaných v letních měsících především rekreanty a lidmi, kteří dali přednost tuzemské dovolené před zahraničím.

Vzhledem k tomu, že tato služba je považována za veřejnou dopravu, je pes zpravidla respektován a je na něj pohlíženo jako na zákazníka. Platí někde polovic, jinde má stanovenou cenu jízdenky, jsou i takové lodní linky, kde se pes sveze zdarma za předpokladu, že cestuje s páníčkem. Může se stát, že váš psí kamarád rozrušením z pro něj nového prostředí na plavidle vytvoří hromádku… buďte na tuto situaci připraveni a pečlivě po něm ukliďte, posádka výletní lodi, parníku na Vltavě či trajektu na Jadranu se zklidní a bude jistě přívětivější.

Dobrodružnější povahy se vydávají na vodu - sjíždění řeky i se svým psem. Pravdou je, že v kánoi na Lužnici či Sázavě většinou sedí spokojeně psi menšího vzrůstu a hmotnosti, kteří se zájmem sledují vše kolem. Jak známo i zvířata mají smysl pro humor a škodolibá kočka provokatérka dokáže z bezpečí břehu rozparádit vašeho psa natolik, že neplánovaná koupel celé osádky se stane realitou. Změna polohy vašeho psího kámoše větších rozměrů v úzké kánoi může být také zapeklitou komplikací s obdobným koncem. V případě, že si plánujete několikadenní cestu po řece, je dobré předem ověřit, zda na tábořišti či v kempu, který hodláte navštívit, přijmou i vašeho psa.

Oblíbené jsou sjezdy divokých horských řek v Rakousku, Slovinsku i v řadě jiných evropských zemí. V půjčovnách si lze pronajmout raft i veškeré potřebné vybavení včetně služeb zkušených průvodců. Na tuto vodu sebou psa neberte.

Romantickou a vyhledávanou atrakcí u některých vodných nádrží nebo u moře jsou projížďky plachetnicí. Jsou krásné, ale pes, který není zvyklý, nedokáže vyrovnávat náklon lodě a může být nervózní. Pokud se na takovou vyjížďku necháte zlákat, plovací vesta pro vás i vašeho psa je plně na místě. Větru se, jak známo, poručit nedá.

Trajekty na Jadranu slouží k přepravě vás, vašeho psa i vašeho auta, jste zákazníci a tak je na váš nahlíženo. Maximální ohleduplnost se očekává od všech účastníků přepravy. Oficiálně je vyžadováno, aby pes měl vodítko a náhubek, v praxi obvykle náhubek není vyžadován, ale je jistější mít ho s sebou. Stejně tak psí pas s údají o očkování může být vyžadován. Na některých trasách smí pes na venkovní palubu, někde smí i dovnitř. Jsou i trasy, kde pes musí plavbu strávit v kotci. Proto se před výletem informujte u provozovatele, za jakých podmínek může pes cestovat.

Výletní lodě obřích rozměrů vybavené veškerým luxusem a pohodlím, křižující moře a oceány, se stávají magnetem i pro českého turistu. Bohužel lodní společnosti psi na okružních výletních plavbách nepovolují. Jedinou výjimkou je transoceánská plavba lodí Queen Mary 2, ovšem za zvláštních podmínek: pes musí být celou dobu plavby v kotci na speciální palubě, kde se o jeho krmení a venčení stará personál. Páníčkové smí psa pouze navštěvovat.

Mnozí Češi také propadli kouzlu plavby po řece v obytné lodi. Ideální destinací pro tento způsob trávení dovolené je Holandsko. Lze si zde najmout obytnou loď a po nezbytném proškolení obsluhy lodě se můžete vydat na cestu plavebními kanály. Při výběru lodě si nechte poradit, opravdu profesionální obsluha se vás zeptá, jakého máte psa a podle psa doporučí loď. Vlastníte-li malého, temperamentního a ztřeštěného psa, přezdívaného motorová myš, může se stát, že bude ve vodě častěji, než si přejete, nedobrzdí a pověstné „člen posádky přes palubu“ se stane skutečností. V tomto případě dejte přednost lodi uzavřené. Jsou psi, kteří se rádi koupou, mnohdy i bez páníčkova svolení. Dostat pak zpět na loď například 45 kg vašeho psa a k tomu 10 litrů vody v jeho kožichu je nadlidský výkon, pro takového psa je nezbytná loď s koupací plošinou a s horní palubou, kam si může lehnout a oschnout, jinak budete mít v podpalubí vše mokré. Plemena, která hůře snášejí teplo, neberte na plavbu v nejteplejších měsících roku.

Tento způsob dovolené je zajímavý nejen pro vašeho psa, kterého na každém kotvišti čeká nová várka úchvatných a dříve nepoznaných pesemesek, ale i pro vás. Život kolem kanálů a řek plyne svým tempem, má řadu pro nás neznámých půvabů. Holandsko je velmi krásná země s bohatou historií, množstvím pozoruhodných památek a kulturních tradic, které stojí za to objevit. Plavební kanály jsou po staletí pavučinou a duší této země a vy budete na lodi v centru dění. A vychutnáte si plnými doušky tuto jedinečnou atmosféru.