Dnes je úterý, 23. července 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky

Pes a dítě

Má-li být soužití dítěte a psa bezproblémové, je nutné dítěti vysvětlovat, jak psi chápou naše chování. Malé dítě by nikdy nemělo být ponecháno se psem bez dozoru někoho dospělého.

Současně je třeba psa vychovávat k respektu vůči dítěti. Mnoho psů se totiž snadno podřizuje dospělým lidem, ale ne dětem.

K dětem mají obvykle vztah jako k mláďatům a tudíž níže postaveným jedincům ve smečce. Pokud pes kousne dítě, je to z hlediska psa obvykle výchovný čin. V drtivé většině případů to bývá jen náznak kousnutí, při kterém dítě není zraněno. Podobně, jako když chce psí matka pokárat štěně, uchopí ho za čenich tlamou a vycení zuby, aniž by mu ublížila.

Někteří psi se nechají od dětí pošťuchovat a tahat za uši, ale obvykle ne dlouho. Nedovolte dítěti, aby tahalo za ocas spícího psa, sedalo si na něj nebo ho udeřilo. I velmi klidný pes se v takové situaci může po dítěti ohnat. Děti musíme naučit, že pes není hračka, že to je živý, citlivý tvor, který má své potřeby.

Pak se pes stává věrným přítelem svého malého "pána" a chrání ho. Někdy pes svou přítomností může např. dítěti pomoci zbavit se nočních strachů.

Psi mohou být prospěšní také při posilování imunity dětí. Vědci ze San Franciska zveřejnili výsledky svého výzkumu, při kterém vyšlo najevo, že prach ze psů chrání proti infekci dýchacích cest. V prachu nacházejícím se v domácnostech sdílených se psy se totiž vyskytují mikrobi, které člověka ochrání proti vzniku onemocnění dýchacích cest, která by mohla vést k rozvoji astmatu.

Máte psa a očekáváte příchod dítěte do rodiny? Je možné, že váš pes bude zpočátku žárlit ze strachu, že přijde o vaši přízeň. Abyste se tomu vyhnuli, neodstrkujte ho a vtáhněte ho do dění kolem dítěte. Budete-li dávat psovi stejným způsobem jako dřív najevo, že ho máte rádi, rychle si zvykne, že dítě je odteď důležitou součástí "jeho smečky".

Větším dětem je dobré svěřit (samozřejmě pod vaším diskrétním dohledem) část péče o psa. Díky tomu získá dítě smysl pro odpovědnost a také se naučí mít úctu ke všemu živému.