Dnes je čtvrtek, 12. září 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky

Čím krmit?

Co je vhodná strava může u každého psa znamenat něco jiného. Je to dáno jeho individualitou, zdravotním stavem, věkem a kondicí. Zpravidla empirickou cestou poznání dojdete ke správnému krmení, na které svého psího kamaráda naučte.

Vyvarujte se toho, abyste ho při svém vlastním stolování obdarovávali pro vás chutnými sousty, naučíte ho žebrat a přivodíte si řadu nepříjemných chvil a komplikací, navíc mu vaše strava neprospěje. Co je pro nás pochoutkou, psům vyloženě škodí, třeba čokoláda, hroznové víno a rozinky, ořechy, cibule. Na psy působí toxicky a mohou po jejich pozření ve větším množství i zemřít.

Krmit psa syrovými kostmi lze za předpokladu, že je na ně pes zvyklý od malička a dokáže je strávit. Nikdy nekrmte psa vařenými kostmi, po uvaření jsou křehké a mohou ostrými úlomky poranit střeva. Ze stejného důvodu se nedoporučují drůbeží kosti ani v syrovém stavu.

V zásadě platí, že stravu vybírá páníček. Výběr možností je relativně dostačující. Krmiva domácí i zahraniční provenience se nabízejí ze všech stran. Receptury jsou různé, pro juniory i seniory, pro různé druhy diet, velké i malé psy. Objevují se i speciální krmiva pro různá plemena.

Které krmivo je však to pravé? I laik ví, že krmivo může být vysoce kvalitní nebo i méně kvalitní. V současné době má stále více psů alergii na kuřecí maso, které je bohužel součástí většiny průmyslově vyráběných krmiv.

Orientací při výběru je nejen složení výrobku, ale i to, zda námi vybraná strava psovi svědčí. To poznáme ze stavu srsti, kondice a nálady i podle toho, nechává-li při venčení “pevné důkazy”. Pokud ne, je třeba najít vhodnější složení stravy, které bude vyhovovat právě tomu vašemu čtyřnohému kamarádovi.

U velkých plemen je zvýšené nebezpečí, že dojde k torzi (přetočení) žaludku. Hlavní riziko v podstatě tvoří potrava, ze které se ve velké míře tvoří kvasnými procesy plyny. Je-li pes krmený granulemi, ve kterých je velmi hodně obilnin, a málo kvalitních bílkovin, je větší pravděpodobnost, že dojde k torzi. I když je psovi podávána kvalitní potrava a pes vzápětí poté běhá a skáče, také může dojít k torzi.

Prevencí je rozdělení denní krmné dávky na dvě až tři části, podávané během dne a žádné pohybové aktivity nejméně hodinu po jídle.

Jestli mu chutná poznáme z toho, jak se na misku těší. Někteří psi jsou ochotni pokousat každého, kdo se přiblíží k jejich misce naplněné čímkoliv. Jiní psi předstírají nechutenství, jen aby z páníčka vyloudili nějakou lepší mlsotu. Další psi si obsahu misky nevšímají do té doby, než se někde v blízkosti neobjeví konkurence, pak předložené krmení teprve sežerou.

Fíglů, kterých jsou psi na páníčky schopni vyzkoušet, je bezpočet. Tak pevné nervy a nezapomeňte, že vůdcem smečky jste především vy.