Používáme pouze technické cookies, abychom vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Dnes je sobota, 24. února 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky
Podzimní výlety se psem může zpestřit houbaření

26.10.2017

Letošní podzim nabídl několikrát i pár krásných dnů, jistě nejsem sám, kdo miluje babí léto s azurovou oblohou, příjemnými odpoledními teplotami a ranními mlhami. Křišťálovou ranní rosou, jež dává vyniknout jemné kráse pavučin, které spolu s celou škálou barevného listí charakterizují tento čas.

Zatímco já si při společných vycházkách užívám podmanivé zádumčivé krásy barevných podzimních lesů, jejich fantastických světelných kontrastů i dalekých výhledů z horských hřebenů, moje psiště se nemůže nabažit množství pachů, které mu prozradí, kdo se tudy před námi toulal. V tajuplné knize lesních porostů a cest čte s mnohem větší jistotou než já, a na rozdíl ode mě mu neunikne řada informací, které mně zůstávají utajeny. Ale i tak se dozvím, kteří živočichové v lesích žijí, každý po sobě sem tam přece jen nějakou tu stopu zanechá.

Podzimní lesy bývají plné hub, a letos jich roste opravdu požehnaně. Nepatřím k nadšeným houbařům a sbírám jen několik druhů nejznámějších hub. Houby mám rád, s chutí si dopřeju smaženici a v zimě maso na houbách. Jen čištění a krájení hub nepatří k mým oblíbeným činnostem a proto při svých výpravách do lesa sbírám jen krásné kousky a ty okousané od plžů tam nechávám.

Samozřejmě mě napadlo, využít skvělý nos svého čtyřnohého kamaráda k vyhledávání hub. Obvykle je velmi zvědavý a zajímá ho vše, co dělám, spoustu věcí ode mě okoukal, aniž bych ho něčemu musel učit. Asistuje při otvírání poštovních zásilek, nákupech, vaření i úklidu. Nejraději má činnosti spojené s balením na cesty. Moje představa, že se zapojí i do hledání hub, když to vidí u páníčka, bohužel vyšla naprázdno, zajímá ho v lese všechno možné, jenom ne houby, takže hledání zůstává na mně.

Pokud se vydáte obdivovat barvami hýřící podzim do některé z okolních zemí, určitě i tam narazíte na houby. Ale pozor, ne všude můžete sbírat houby bez omezení jako je tomu u nás. Než se tedy v zahraničí vydáte do lesa na houby, je dobré se předem informovat na místním úřadě, jaká zákonná pravidla tam platí, abyste zbytečně za houbařskou vášeň nezaplatili pokutu.

Například v Rakousku smí houbař sebrat maximálně 2 kg hub za den. Jedná-li se o skupinu houbařů, může mít dohromady nejvíce 8 kilogramů nasbíraných hub. Houby se smí u Rakušanů sbírat jenom pro osobní potřebu a to v čase od 7 do 19 hodin. Po 1. říjnu je doba houbaření omezená dokonce jen do 17 hodin. Ve Francii může starosta omezit sbírání hub v obecním lese. Někde jsou na cedulích informace, že cizí houbaři si musí dojít pro povolení na obecní úřad. V severní Itálii v provincii Jižní Tyrolsko musíte na poště, v bance nebo v sídle organizace pro cestovní ruch zaplatit za povolení ke sběru hub 8 eur za každý den a každou obec, na jejímž území budete houby sbírat. Na Slovensku sbírání hub omezeno není, jen je nutné v takových lokalitách jako je například vojenský výcvikový prostor Záhorí dodržovat dni, kdy je les přístupný veřejnosti.

Tahle barevná podzimní krása ale nepotrvá věčně, vyberte si proto některý z našich tipů na psům přátelské hotely a vydejte se na pár dní do přírody.