Používáme pouze technické cookies, abychom vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Dnes je sobota, 24. února 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky


Setkání se stádem skotu

19.8.2015

Rakouský svaz pro ochranu zvířat letos stejně jako loni zaznamenal zvýšený nárůst útoků pasoucích se stád skotu na turisty. V čem je problém, turistické cesty vedou volnou krajinou, především v podhůří nebo naopak nad pásmem horských lesů a protínají rozlehlé louky, které jsou především v alpských zemích využívány od jara do pozdního podzimu jako pastviny. Když vyrazíte v Alpách na horskou túru, je setkání se stádem krav téměř nevyhnutelné. A máte-li sebou svého psa, nebývá zcela bezproblémové. Zejména krávy s telaty mohou naše psy vnímat jako hrozbu a bránit své potomstvo.

Pokud se na louce pase stádo krav, je žádoucí pečlivě zvážit, zda louku přejít nebo ji raději obejít. Turistické cesty, které vedou přes pastviny, jsou často označeny cedulkou „Pozor dobytčí louka“. Je vždy lepší se stádu velkým obloukem vyhnout. Pokud se již ocitnete se svým psem v blízkosti stáda, mějte ho nakrátko na vodítku, snažte se mu zamezit ve štěkání, pes může dobytek vylekat. Pouze v případě, že některá kráva zaútočí, pusťte psa z vodítka, aby mohl utéct, ale vy zůstaňte stát. Hlasitým voláním a hrozbami holí lze dobytek zahnat. Jakmile jim pes uteče, můžete pomalu vycouvat z nebezpečné zóny, přitom byste se neměli k dobytku otočit zády, uvedl rakouský svaz pro ochranu zvířat.

Ocitnete-li se se svým psem tváří v tvář stádu dobytka, v každém případě se snažte zachovat klid. A dávejte pozor na případné hrozby. Ty jsou u krav celkem snadno k poznání. Zvedají a shýbají hlavu, trochu poklesnou v kolenou a frkají. Předtím, než skutečně zaútočí, udělají obvykle pomalu několik kroků vpřed.

Stáda skotu jsou velmi častá i početná především v Rakousku, Švýcarsku, ale i ve Slovinsku.