Používáme pouze technické cookies, abychom vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Dnes je sobota, 24. února 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky


Škodolibý pes

Chalupa, kde jsem se svým psem pobýval mnohý víkend i část dovolených, stála na samotě pod hřebeny hor, poblíž po staletí užívané cesty, vedoucí do věhlasného poutního místa na opačné straně horského masívu. Cesta, která měla kouzlo sama o sobě, zdobili jí žulové mostky přes průzračné potoky patníky, místy zubu času odolal i původní vydlážděný povrch. Byla radost se po této starobylé cestě projít.

Bohužel ne vždy byl na vycházky čas. Chalupa potřebovala údržbu, trávník posekat, a dřeva na zimu nebylo nikdy dost. Často se stávalo, že mě můj pes otráveně sledoval při těchto pracích a pak se vydal na vycházku sám. Nechodil daleko, jeho oblíbeným cílem byl velký žulový balvan připomínající obří pecen chleba. Dva metry vysoký, asi šest metrů v průměru, ležel na našem pozemku a dotýkal se zmiňované cesty.

Poutníci vymřeli, jen sem tam prošla po cestě kolem balvanu skupinka pěších turistů. Pes, jinak nesmírný dobrák, když viděl přicházet turisty, zalehl na balvan a tiše vyčkával. V okamžiku, kdy turisté procházeli pod ním, výhružně zavrčel. Pohled pro turistu to byl nevšední a hlavně nečekaný. Nejprve se vynořila velká chlupatá psí hlava a po té silueta 45 kg vážícího psa. Nutno říci, že mnohých se zmocnilo zděšení, většina procházejících notně zrychlila svůj krok. To psovi zjevně dělalo radost a hned poté, co se turistům ukázal, spokojeně ulehl a trpělivě čekal na další várku příchozích. Nějakou dobu trvalo, než jsem přišel na to, jakou škodolibostí se můj pes baví a tuhle „zábavu“ mu zakázal …