Dnes je pátek, 24. května 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky

Se psem vlakem

Pozitivem je, že většina železnic na rozdíl od autobusové přepravy nikterak neomezuje počet psích pasažerů ve voze, vyžadují pouze jízdenku a to zpravidla za poloviční jízdné.

Každý železniční přepravce má stanovena svá pravidla, které se mohou lišit. V současné době je přeprava se psy všech velikostí možná vlaky ČD a Arriva. Pes musí mít náhubek a být na vodítku.

Vlaky RegioJet a Leo Express umožňují přepravu pouze malých psů, kteří musí být uzavřeni v klecích, koších nebo jiných vhodných schránkách s nepropustným dnem po celou dobu jízdy.
Jediná výjimka umožňující přepravu i větších psů u RegioJet je na trase, kde je jediným přepravcem (nahrazuje ČD), např. linka R8 Brno-Bohumín.

Chcete-li cestovat vlakem přes noc se psem, lze v normálním kupé. V lehátkovém kupé pouze za předpokladu, že si koupíte celé kupé. V lůžkovém kupé se psem cestovat nelze.

Pokud cestujete do zahraničí, vychází levněji koupit jízdenku pro psa jen na hranice a v první stanici za hranicemi koupit novou. Případně ve vlaku u průvodčí, zpravidla i s přirážkou za nákup ve vlaku to vyjde cenově lépe než mezinárodní lístek pro psa.

V Německu a Francii platí pes poloviční jízdné vypočítané z plného jízdného bez slev, takže se může stát, že vaše jízdenka bude stát stejně jako jeho, když se vám podaří koupit pro sebe nějakou výhodnou. Jízdenka pro psa se bohužel nedá koupit online, lze pouze na nádraží nebo nechat si ji doručit na adresu.

I cestování vlakem má svá úskalí, nesmíme zapomenout na potřeby našeho psího kamaráda. Na dostatek vody, kterou bereme sebou i s miskou, nebo psí cestovní lahev, kterých je v obchodě velký výběr. Na sáčky, které použijeme v případě nehody a vlhčené ubrousky, kterými otupíme případné nepříjemnosti s personálem nádraží, vlaku či spolucestujícími.

Cestu k nádraží volíme tak, abychom dali pejskovi šanci udělat to co potřebuje, neboť na nádražích k tomu určené plochy nejsou...

Komplikace mohou nastat při delší cestě, snažte se cestu naplánovat tak, aby se mohl vyvenčit při přestupech, pak přijdou vhod výše uvedené sáčky.

Cestování vlakem je událost vcelku běžná, ale má svá pravidla. Pro nás lidi je samozřejmostí, že cestujeme upravení, totéž by mělo platit i pro našeho psa. Čistý a upravený pes je spolucestujícími zpravidla přijímán s úsměvem a tolerancí. Je dobře, když svého psího kamaráda ovládáte slovem tak, aby ostatním spolucestujícím nebyl Váš pobyt ve vagonu nepříjemný.