Dnes je pátek, 24. května 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky


Se psem do zahraničí

Pro cestování po zemích Evropské unie není žádných zvláštních překážek - stačí tzv. pas pro malá zvířata, který majitelé psů musí mít při sobě. Vystavují ho schválení soukromí veterinární lékaři.

Podmínkou vydání pasu je označení zvířete - musí být tetováno (čitelně), nejlepší způsob je očipování pejska elektronickým čipem, což provádí soukromí veterinární lékaři. Dále zvíře musí být vakcinováno proti vzteklině v souladu s naším veterinárním zákonem, tudíž i s legislativou Evropské unie.

Aktuální informace o podmínkách pro vycestování se psem do zahraničí najdete na stránkách Státní veterinární správy.
Při cestování se psem z České republiky do třetích zemí doporučujeme informovat se na aktuální podmínky na zastupitelském úřadě dané třetí země.

U některých pojišťoven je možné na cestu do zahraničí pojistit i svého psa pro případ úrazu nebo onemocnění. Nabídka pojištění tohoto typu je bohužel zatím malá.

Pojistit si můžete i škodu, kterou by váš psí miláček mohl způsobit. Většina pojišťoven případné škody způsobené psem kryje z pojištění odpovědnosti klienta sjednaného k jeho cestovnímu pojištění. Před cestou se tedy informujte u své pojišťovny.

Přepravu domácích zvířat v osobních automobilech v Itálii upravuje bod 6 čl. 169 Silničního řádu, a to následovně. Při cestování s jedním zvířetem je třeba zajistit, aby žádným způsobem neomezovalo řidiče vozidla – konkrétní způsob zákon nestanoví. Přeprava dvou a více zvířat je možná pouze v přepravkách/klecích nebo v zavazadlovém prostoru auta odděleném mříží (nebo jiným rovnocenným způsobem).

Mnoho zemí zakazuje vstup psům typu bull. Před cestou se proto informujte na velvyslanectví dané země, která plemena k nim nesmí.

Elektrický obojek je zakázen v Rakousku, Švýcarsku, Německu, Dánsku, Finsku, Švédsku, některých regionech Španělska, zákaz se připravuje v Belgii.

Na Slovensku platí plošně zákaz vstupu se psem do restaurací, majitel restaurace může povolit psa na venkovních terase a zahrádce.

V Dánsku platí od roku 2010 nový zákon o držení psů, který zakazuje 13 plemen a jejich kříženců. Je zakázán i vstup těchto plemen na území Dánska: pitbul, tosa inu,americký stafordšírský teriér, brazilská fila, argentinská doga, americký buldog, boerboel, kangal, středoasijský pastevecký pes, kavkazský pastevecký pes, jihoruský ovčák, tornjak, šarplaninský pastevecký pes.
V Dánsku platí povinnost mít psa na vždy vodítku. Zvláštní výjimku tvoří pohyb psů na plážích, tam platí povinnost mít je na vodítku v době od 1. dubna do 30. září, zbytek roku mohou být na pláži na volno. Naproti tomu v lesích platí povinnost mít psa na vodítku celoročně.

Pokud pes jakéhokoli plemene v Dánsku způsobí jinému psovi nebo člověku zranění, které si vyžádá lékařské ošetření, by měl být podle dánského zákona utracen! Zvažte proto cestu do Dánska se svým psím kamarádem!